0
Pegasus Airlines
Pegasus Airlines

PEGASUS / FLYPGS HAKKINDA

Pegasus, İstanbul’da 1990 yılında uçuş gerçekleştirerek resmi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Düşük maliyetli olması ve bu maliyet farkını uçak biletlerine yansıtmasıyla da ucuz uçak bileti satışında ön plana çıkan Pegasus Hava Yolları her kesimden bireyin uçuşuna imkan sağlamaktadır. Düşük maliyetli uçak biletlerinden dolayı, uçak içi ücretsiz ikramlar ve bagaj hakkı gibi hizmetlerinde bazı kısıtlamalar getiren hava yolu firması gittikçe büyüyen şirket olarak karşımıza çıkmaktadır.

Pegasus Hava Yolları iç hatlar ve dış hatlarda hizmet vermektedir. Günümüzde yurt içinde 33 farklı noktaya, yurt dışında ise dış hatlarda 70 farklı noktaya uçakla ulaşım hizmeti vermektedir.

Pegasus uçak bileti ve tüm havayollarının uçak bileti ihtiyaçlarınız için kullanımı en kolay ve 3D güvenlikli site olan BiletUcuz.com ‘u denemenizi tavsiye ediyoruz. Masaüstü ve tablet bilgisayarlarınızdan Bilet Ucuz web sitemize girebileceğiniz gibi en ucuz pegasus biletini bulabileceğiniz BiletUcuz uçak bileti mobil uygulamamızı yüklemenizi de tavsiye ediyoruz. Yaptığımız istatistiklere göre bu tarz uygulamaları yükledikten sonra kısa süre de tekrar ceb telefonundan kaldırma oranı yüksek olmasına rağmen BiletUcuz mobil uygulamasını yükledikten sonra silme oranı çok düşüktür. Bu da siz müşterilerimizin uçak bileti uygulamamızdan ne kadar memnun olduğunu gösterir. Pegasus uçak bileti fiyatlarını bir de mobil uygulamamızdan karşılaştırın. Memnun kalacaksınız.

En güncel Pegasus Kampanyalarından haberdar olmak için web istemizi takip edebileceğiniz gibi facebook, twitter ve instagram gibi diğer sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Pegasus Yolcu Sadakat Programı Pegasus Plus

Pegasus yolcu sadakat programı iş veya gezi amaçlı sürekli olarak uçak ile yolculuk yapan ve uçak ile ulaşımda Pegasus’u tercih eden müşterilerine sunduğu avantajlardan yararlanmaları amaçlı tasarlanan bir programdır. Pegasus Plus ile kazanılan puanları bilet alımlarınızı da indirim yaptırabilir veya ücretsiz bilet almanıza olanak sağlamak üzere tasarlanmıştır. Ayrıca Pegasus Plus üye işyerlerinde de kartınızı kullanarak gerçekleştirdiğiniz alışverişlerinizde de puan kazabilirsiniz. Pegasus Plus üyesi olabilmek için SMS ile başvuru yapabilirsiniz. Başvuru sonrasında tarafınıza ulaştırılan size özel kart ile harcamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Pegasus Plus üyelerine sunulan avantajlardan yararlanmanıza ek olarak ihtiyacınız doğrultusunda da nakit avans çekme özelliği de bulunmaktadır.

Yolcu Kuralları

Pegasus Hava Yolları ile yolculuk edecek kişiler rezervasyonunu gerçekleştirip biletlerini aldıktan sonrasında uçuş saatine biletinizde veya sms ile gönderilen bilgi mesajında yer alan bilgi doğrultusunda önceden havaalanında olmak zorundadırlar. Bilet almış olsanız dahi belirtilen zaman aralığında check-in işleminizi gerçekleştirmediğiniz durumda uçağa binemezsiniz. Pegasus yolcu kuralları kapsamında rezervasyonunuzu yaptırırken ve biletinizi alırken belirttiğiniz kimlik bilgileriniz ile check-in işlemi sırasında ki kimlik bilgileriniz uyuşmalıdır ve uçağa binebilmek için resmi kurumlardan alınmış kimlik yerine geçebilecek bir belgeyi Pegasus görevlilerine göstermek zorundasınızdır.

Eğer kimliğiniz kaybolduysa veya kimlik belgesi yerine geçebilecek resmi bir belgeye sahip değilseniz havalimanlarında yer alan memurluklardan uçuşunuza izin veren kimlik belgesi yerine geçebilecek belge almanız gerekmektedir.

Çocuk ve Bebek

Pegasus Hava Yollarının Bebek ve Çocuk yolcu taşıma kuralları kapsamında seyahatin başladığı gün dahil 3 yaşında olmayan 0-24 aylık yolcular bebek yolcu kapsamında kabul edilmektedir.

Bu kapsamda doğum süresinden 48 saat geçen bebek yolcular doktor raporu olsa da uçağa kabul edilmezler ve 48 saat-7 gün aralığında olan bebek yolcular ise anne ve bebeğin uçakla seyahatine izin verildiğine dair bir doktor raporu ile uçuşlarına ve uçağa kabullerine izin verilmektedir. Yolculuk esnasında her bebeğe bir yetişkin refakat edebileceğinden dolayı iki veya daha fazla bebek için refakatçi gerekmektedir. 8 günlük - 3 yaşından gün almamış Pegasus bebek yolcular; 18 yaşından büyük ebeveyni veya kanunen yetkili kişisi ile seyahat edebilir. Bebeklere bebek ücreti uygulanır ve refakatçi olarak kabin memurları yardımcı olamaz.

3 -7 Yaş Pegasus Çocuk Yolcular

Seyahat günü de dahil 3 yaşından gün almış ve 7 yaşından gün almamış olmalılar. Yalnız seyahat etmelerine izin verilmemektedir ve 18 yaşından büyük aile bireylerinden biri veya kanuni olarak sorumlusu olan kişi ile seyahat etmesine izin verilmektedir. Kabin memurları yolculuk sırasında bebeklere refakatçi olarak hizmet vermemektedir. Rezervasyon yaptırılması ve bilet alınması zorunludur. 3-7 yaş arası çocuklarda promosyon biletleri hariç çocuk yolcu ücreti/ indirimi uygulanmaktadır.

7-13 Yaş Pegasus Çocuk Yolcular

7 yaşından gün almış ve 13 yaşından gün almamış çocuklar bu kapsamda değerlendirilmektedir. Pegasus Refakatiz çocuk yolcu prosedürü kapsamında yalnız başına seyahat etmesine izin verilmektedir. Bilet rezervasyonunun yapılması zorunludur ve promosyon bileti hariç çocuk ücreti/ indirimi üzerinden bilet satışı gerçekleştirilir. Yalnız seyahat etmelerine izin verişe de bağlantılı/ aktarmalı uçuşlarda seyahat etmelerine izin verilmektedir.

13-18 Yaş Pegasus Çocuk Yolcular

13 yaşından gün almış ve 18 yaşından gün almamış çocuk yolcuların yalnız ve Pegasus Refakatsiz Çocuk prosedürü uygulanmadan seyahat edebilirler fakat yanlarında 13 yaşından küçük çocuklarla seyahatlerine izin verilmemektedir.

Refakatçi Yolcular

Tek başına yolculuk etmesine kanuni olarak izin verilmeyen hasta bireylerin veya yardıma muhtaç kişileriler Pegasus kuralları kapsamında yalnız başına seyahat edemeyen yolcuların yanında yer alması gereken yolcular refakatçi yolcu olarak bilinmektedir. Pegasus kabin ekibi tarafından da refakatçi talep edebilirsiniz. Refakatçi talebinizi uçağın kalkışından 48 saat öncesinde yapmanız gereklidir ve refakatçi yolcu için de koltuk rezervasyonu yaptırmalısınız. Refakatçi yolcunun bütün masrafları yolculuk boyunca asıl yolcuya aittir.

Güvenlik ve emniyet kurallarını anlama ve uygulamasında sorun yaşayabilen zihinsel engelli yolcular,
Görme ve duyma engeli bulunan ve kabin görevlileri ile iletişim kuramayacak durumunda olan kişiler,
Hareket kabiliyetlerinde sorun olan acil tahliye durumlarında yardıma ihtiyaç duyan kişiler,
Yanlarında 18 yaşından büyükbir refakatçi ile Pegasus Hava Yolları tarafından uçağa kabul edilmektedir.

Refakatsiz Çocuk Yolcular

Yanında kanuni temsilcisi veya ebeveyni olmadan seyahat edecek çocuk yolcular için çocuğun sorumlusu tarafından izin verilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda havaalanında veya önceden Pegasus Refakatsiz Çocuk Taşıma Yetki Belgesi formu doldurulup imzalanmalıdır. Refakatsiz yolcu uçağın kalkış saatinde Pegasus personeli tarafından uçağa götürülerek uçakda yer alan kabin amirine teslim edilir. Uçak kalkıncaya kadar çocuğun asıl sorumlusu havaalanından ayrılmamalıdır. Uçağın inişinde çocuk Pegasus yer personeline teslim edilir ve belgelerde belirtilen yetkili kişiye teslim edilir.

Hamile Yolcular

Hamile yolcularda tekli gebelik durumunda 36 haftayı aşmış yolcuların, çoklu gebelik durumlarında ise 32 haftasını doldurmuş kişilerin Pegasus Hava Yollarından seyahatine doktor raporu olsa dahi izin verilmemektedir.

Hasta Engelli Yolcu

Hasta ve engelli yolcular tek başına seyahat edemeyecek durumda olanlar yanlarında bir refakatçi ile Pegasus Hava Yollarında seyahat edebilirler. Sedye ile taşınması gereken yolculara henüz hizmet verilmemektedir.

Ayrıca uçuş süresince ilaca ihtiyaç duyan ve şırınga kullanması zorunlu kişilerin tbbı malzemeye ihtiyaç duyduklarına dair bir haftadan eski olmayan doktor raporunu da yetkililere göstermeleri gerekmektedir. İyi paketlenmemiş ve etiketi olmayan tıbbı malzemelere Pegasus Hava Yolları tarafından el konulmaktadır.

Tıbbi oksijen ihtiyacı olan ve oksijen tüpünü yanında taşınması gereken hastaların da uçağa kabulü gerçekleştirilmemektedir. Acil durumlarda Pegasus Hava Yolları gerekli malzemeleri sağlayabilir. Pegasus Hava Yolları sadece boş oksijen tüplerini, vanası açık şekilde, kontrol edilmiş serbest bagaj kapsamında kabul ederek taşımaktadır.

Bunun dışında sadece görme engelli bulunan veya işitme engeli bulunan yolcular doktor raporu olmaksızın Pegasus Hava Yollarında uçuş gerçekleştirebilirler. Hem duyma hem de görme engelli yolcular ise refakatçi eşliğinde seyahat etmelerine izin verilmektedir.

Tekerlekli Sandalye Hizmeti

Pegasus Hava Yolları ile seyahatinizde havalimanında tekerlekli sandalye ihtiyacınız bulunuyorsa uçuşunuzdan önce Pegasus Hava Yolları ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Çağrı merkezi, havalimanında yer alan Pegasus Bilet Satış ofisi ve seyahat acentalarından alınan biletlerde rezervasyon sırasında ihtiyaç duyulan tekerlekli sandalyeyi belirtmeniz gerekmektedir. Tekerlekli sandalye talepleri uçaktaki limitlere göre belirlendiğinden kaynaklı talebinize başvurduğunuz yoldan en kısa sürede geri dönüş yapılarak bilgi verilmektedir. Uçuşunuzdan 48 saat öncesinde talebinizi yetkililere iletmeniz gerekmektedir. Uçuşunuzun gerçekleşmesine 48 saatten az bir süre kala tekerlekli sandalye hizmetinden yararlanmak isteyen konuklara bu hizmetin sağlanması sırasında gecikmeler meydana gelebilir.

Pegasus Hava Yolları yolcularına en iyi hizmeti verebilmek adına konuklarına beş farklı tekerlekli sandalye hizmeti sunmaktadır. Talebiniz sırasında bu seçeneklerden birini de belirtmeniz gerekmektedir.

Ayrıca kendi tekerlekli sandalyesi bulunan yolcularında özel durumlarını bildirmeleri gerekmektedir. Bireysel olarak sahip olunan tekerlekli sandalyelerden akülü olanların aküleri çıkartılıp izole edildikten sonra taşınmasına izin verilmektedir. Pegasus Hava Yolları uçaklarında sıvı akü taşımamaktadır.

Evcil Hayvan Taşıma Kuralları

Pegasus Hava Yolları ile beraber evcil hayvanınızla seyahat edebilmeniz için öncelikle evcil hayvanınız için rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Pegasus çağrı merkezini arayarak beraberinizde taşıyacağınız hayvan hakkında bilgi vermeniz gerekmektedir.

Pegasus Hava Yolları ile sadece kuş, köpek ve kedi cinsinden kafesi 55x40x20 cm ölçülerinde olan hayvanlar özel kafeslerde taşınmasına izin verilmektedir. Beraber yolculuk yapacağınız evcil hayvanınızın aşı kartları ve kimlik belgesi yanınızda bulundurulması zorunludur. Kabin içerisinde en fazla 3 adet evcil hayvan taşınabilmektedir. Ayrıca evcil hayvanınızı uçuştan alıkoyma yetkisi bulunan Pegasus, durumu şüpheli olan huzursuz, yaşlı, saldırgan hayvanları uçuşa kabul etmeyebilir.

Kafesiyle beraber ağırlığı 8 kilogramı geçmeyen ve 55x40x20 cm kafeslerde taşınabilen evcil hayvanlar kabul edilmektedir.

Pegasus Hava Yolları Evcil Hayvan Genel Taşıma talimatları

Kafes kilitleri sağlam, demir ve güvenli olmak zorundadır. Ayrıca havalandırma bölümleri de muhakkak olmalıdır. Kafesler taşınması kolay malzemeden yapılmış olmalıdır. Kafeslerin üç tarafında hayvanın nefes alabilmesi için açık olmalı ve hayvan sağlıklı, temiz ve kokusuz olması gerekmektedir. Kafesler, evcil hayvanınızın içinde rahatça ayakta durabileceği, yatabileceği ve dönebileceği büyüklükte olmalı ve iç tarafı ve kenarları hayvanın zarar görmesini engelleyecek yumuşak malzemeden olmalıdır. Kafes içerden açılmamalı ve yabancı maddelerin içerisine girmeyecek, hayvanın herhangi bir nedenle kaçmasına olanak vermeyecek şekilde sağlam ve kilitli olmalıdır.

Kafesler, temiz, ve dezenfekte edilmiş olmalıdır. Uçuşlardaki aksaklıklar durumunda hayvanın yeterli olarak beslenmesi için kafes açılmadan yiyecek ve içecek sağlanabilecek durumda olmalıdır.

Pegasus Hava Yolları tarafından belirlenen ve taşınması yasak olan köpeklerin arasında American PitBull,Fila Brazileiros;,Japanese Tosa, Pit Bull Terrier, Togo Argentinos, American Staffordshire Terrier,Presa Canario,Chow Chow,Rottweiler, Doberman, Mastiff,Bulldog, Caukasian cinsi,mastino napoletano, Boxer cinsleri yer almaktadır.

Pegasus tarafından Kangal cinsi köpekler ise en fazla 6 aylığa kadar taşınabilmektedir.

Pegasus Bagaj Kuralları

Pegasus Hava Yolları, yolcularına belirli bir ağırlığa kadar ücretsiz bagaj hakkı vermektedir. Bagaj kuralları kapsamında yanıcı ve patlayıcı maddeler, kesici ve delici aletler ve zehirli maddeler kabul edilmemektedir. Ayrıca bagaj kapsamında bidon, teneke kutu, akıcı ve kokan eşyalar, çuvallar kabul edilmemektedir.

Avrupa havacılık kuralları kapsamında ise 32 kilogramı geçen tek parçalarda kabul edilmemektedir. Pegasus Hava yolları kapsamında verilen bagaj ağırlıkları iç hatlarda Eko Paket’te 15 kilogram, Avantaj Paket’te 20 kilogram, Ekstra Paket’ te ise 25 kilogram olarak belirlenmiştir. Belirlenen ağırlığı aşan bagajlarda kilogram başına iç hatlar da 15 ve altı bagajlar için 4 TL 15 kg ve üstü bagajlar içinse 8 TL kadar ücret tahsil etmektedir.

Yurt dışı uçuşlarda ise uçuş bölgesine bağlı olarak fazla bagaj ücreti farklılık göstermektedir.

Kabin Bagaj / Ek Koltuk

Kabin bagajı, ek koltuk alınarak yine parça ağırlığı 32 kilogramı geçmeyen toplamda 75 kilogram eşyanın taşınmasına izin verilen uygulamadır. Kabin bagajının uçağa getirilmesi ve indirilmesi tamamen yolcuya aittir. Kabin bagajında eşyaların koltuğa sığabilir olması gerekmektedir.

Kayıtlı Bagaj

Serbest bagaj kapsamında bilet sınıfınıza göre verilen belirli bir miktarda ücretsiz bagaj hakkıdır. Check-in işlemi sırasında alınan bagajınız Pegasus Hava Yolları sorumluluğundadır. Kapalı ve kilitli olan ve güvenlik sebebi ile açılması gereken bagajlarda doğabilecek sorunlarda Pegasus Hava yolları sorumluluk kabul etmemektedir.

Kayıtlı bagaj miktarı bilet sınıfınıza göre 15-25 kilogram arasında değişmektedir. Biletinizde belirtilen serbest bagaj hakkınızdan fazla ağırlıktaki bagajlar için kilogram başına ücret alınmaktadır.

El Bagajı

Uçuş sırasında yanınıza almanıza izin verilen bagajlar Pegasus Hava Yolları tarafından el bagajı olarak kabul edilmektedir. El bagajınızın ağırlığı 8 kilogram ve 20 cm x 40 cm x 55 cm ölçüleri içerisinde olmalıdır. Ölçü ve ağırlık olarak uymayan bagajlar iç hat uçuşlarında serbest bagaj kapsamında kabul edilir ve uçak altında taşınır. Dış hat uçuşlarında ise el bagajı ağırlığını geçen bagajlar için kilogram başına 50 € ücret tahsil edilir ve uçak altına kayıtlı bagaj kapsamında taşınır.

El bagajları tamamen yolcu sorumluluğuna aittir. Uçak içerisinde unutulması veya kaybolması durumunda Pegasus Hava Yolları sorumluluk kabul etmemektedir.

Pegasus ile Seyahat Etmeleri Uygun Olmayan Yolcular

Pegasus Hava Yolları tarafından uçağa kabul edilmeyen ve uçuşuna izin verilmeyen yolcular;

   » Uçuş sırasında belirli bir tıbbı malzemeye bağımlı ve basınçlı/ sıkıştırılmış hava ve elektrikle çalışan cihazlara bağlı kişiler,
   » Uçak kapıları kapanmadan astım krizi veya akut solunum yetmezliği sorunu yaşayan kişiler,
   » Bulaşıcı hastalık taşıyan ve hastalığın bulaşıcı safhası devam eden, sağlık raporu bulunmayan kişiler,
   » Bedensel veya tıbbı durumu yüzünden diğer yolcuları ve uçuş ekibini tehlikeye atan kişiler,
   » Uçuş sırasında ölümle sonuçlanabilecek kadar hasta olan kişiler,
   » Psikolojik olarak sorunlu, karışıklık ve huzursuzluğa sebep olabilecek, uçuş ekibinin ve uçuş emniyetini tehlikeye atabilecek kişiler,
   » Uçuş sırasında özel bakıma ihtiyaç duyan refakatsiz yolculuk etmeyen kişiler,
   » Sedyeyle seyahat etmesi gereken kişileri,
   » 36 haftasını doldurmuş tek bebek bekleyen anne adaylarının
   » İki veya daha fazla bebek bekleyen 32 haftasını doldurmuş anne adaylarının,
   » Doğumundan 48 saatten az bir süre geçen bebek ve annenin,
   » Herhangi bir uzvu alçıya alınmasından 24 saatten kısa bir süre geçmiş kişiler,
   » Herhangi bir uzvu alıcıya alınan ve 48 saatten az bir süre geçmiş, 2 saatten daha uzun sürecek uçak yolculuğu yapmak isteyen kişiler,
   » Pegasusu Hava Yolları yönetmeliklerinde ve kuralları çerçevesinde belirtilen taşıma kurallarına ve şartlarına uymayı reddeden kişiler,
   » Pegasus Hava Yolları ile seyahat edilmesine izin verilmeyen ve uçağa binmesine izin verilmeyen kişiler arasındadılar.

90(850) 520-2525