0
Turkish Airlines
Turkish Airlines

TÜRK HAVA YOLLARI HAKKINDA

Türk Hava Yolları kısaca THY 1933 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyeti 'ne hizmet vermeye başlamış, ayrıca bayrak taşıyıcı unvanına da sahip ilk hava yolu şirketidir. 40’dan fazla hava yolu firmasıyla anlaşarak ortaklaşa uçuş gerçekleştiren Türk hava yolu firması Avrupa, Orta Doğu, Uzak Doğu, Orta ve Kuzey Afrika, Kuzey ve Güney Amerika’da yer alan 200’den fazla şehre uçuş gerçekleştirmektedir.

Star Alliance üyesi olan hava yolları firması Avrupa’da beşinci, Dünya’da dördüncü ve ülkemizde de en iyi birinci hava yolu firmasıdır. Thy uçak bileti fiyatlarını BiletUcuz.Com üzerinden tek sayfada ucuzdan pahalıya doğru sorgulayıp, en ucuz thy uçak biletini anlaşmalı olduğumuz Türkiye 'nin en önde gelen bankalarının kredi kartlarına 9 taksite kadar ödeme seçenekleriyle sahip olabilirsiniz. Üstelik Maximum karta vade farksız 6 taksitle de dilediğiniz uçak biletini satın alabilirsiniz.

Türk Hava Yolları ucuz uçak biletini BiletUcuz.Com sitesine girerek hem masaüstü bilgisayarınız üzerinden hemde tablet bilgisayarınız üzerinden satın alabileceğiniz gibi IOS ve ANDROID uygulaması sayesinde BiletUcuz.Com uçak bileti mobil uygulamamızı akıllı telefonunuza yükleyerek saate ve mekana takılmaksızın yanınızda bir seyahat acentası gibi dilediğiniz uçak biletini alabilirsiniz. Türk Hava Yolları uçak bileti kampanyalarını anlık olarak BiletUcuz.Com 'a yüklüyoruz. Ayrıca facebook, teitter ve instagram hesaplarımızda en güncel Thy Kampanyalarını görebilirsiniz.

Türk Hava Yolları Uçak İçi İkramlar

Türk Hava Yollarında uçuş sırasında yolculara sunulan bütün yiyecek ve içecekler uçak içi ikramlar kapsamına girmektedir. Türk Hava Yolları uçak içi ikramlar özel olarak organize olmuş, ikram firmaları ve malzeme sağlayıcıları ile çalışılarak hazırlanır ve "İkram Servis Sistemi" mevcuttur. Uçak içi ikramlarda özel rahatsızlıklar, dini inanış veya beslenme alışkanlıklarından kaynaklanan özel isteklerini iç hat uçuşları hariç 24 saat öncesinde belirtebilirler.

Buna ek olarak özel fındık-fıstık gibi özel gıdalara alerjisi olanlar rezervasyon işlemi sırasında doktor raporu ile durumlarını belgelediklerinde özel yemek istekleri THY tarafından karşılanmaktadır.

İç hat uçuşlarında ise özel yemek istekleri “Kutlama Pastası” dışında karşılanmamaktadır.

Türk Hava Yolları tarafından gerçekleştirilen üç saat ve daha uzun sürek uçuşlarda ise “Flying Chef” uygulama kapsamında uçaklarda özel aşçı bulundurmaktadır.

Alınan bilet kapsamında uçak içi ikramlar farklılık göstermektedir. Business Class, Comfort Class, Economy Class ikramları farklılık göstermektedir. THY iç hat seferlerinde ikram servisleri “Hoş geldin” içecekleri başlayarak, sefer kalkış saatlerine göre kahvaltı, soğuk veya sıcak yemekler porselen tabaklarda sunulmaktadır.

Türk ve Dünya mutfaklarının farklı ve lezzetli tatlarından oluşan yemek seçenekleri mevcuttur.

THY Yolcu Kuralları

THY yolcu kurallarında ilk olarak belirtilen uçuş saatinizden öncesinde havalimanında yer almanız ve check-in işleminizi de zamanında yapmanız gerekmektedir. Ayrıca check-in işlemi sırasında biletinizi aldığınız sırada belirttiğiniz kimlik bilgilerinizi tekrardan doğru olarak ibraz etmeniz gerekmektedir.

Buna ek olarak diğer yolcu kurallarına ait bilgiler için sayfamızı incelemeye devam edebilirsiniz.

Çocuk ve Bebek

THY ile uçuş gerçekleştirecek iki yaşını doldurmamış bütün yolcular ‘bebek yolcu’ kapsamındadır. THY ile gerçekleştireceğiniz uçuşlarda bebek yolcular için bebek bileti alınmalıdır. Bebeklerin koltuk hakkı olmadığından dolayı bebek yolcular refakatçi/ Ebeveyn kucağında, kemer ile bağlanarak seyahat edebilir.

Eğer istenirse, bebek yolcu için koltuk ücreti ödenerek koltukta seyahat etmesi sağlanabilir. Koltuk alınması durumunda bebek yolcu içinde çocuk bileti kapsamında bilet düzenlenmektedir. Bebeğin yolcu koltuğunda seyahati için puset/çocuk koltuğu refakatçi/ ebeveyn tarafından temin edilmesi zorunludur.

THY Bebek Kabulü ve Taşıma Kuralları

THY tarafından bebek yolcuların uçağa kabul edilmesi sırasında bir bebeğe en fazla bir yetişkin refakat edebilmektedir. Her bebek için ayrı bir yetişkin refakatçi gerekmektedir. İkinci bebek için ikinci bir yetişkin olmaması halinde ikinci bebek için çocuk bileti satın alınmalı ve araba tipi bebek puseti getirilmesi zorunludur.

Bebek yanında refakatçi 18 yaşından büyük olmalıdır.

Doğum sonrasındaki 48 saat içerisinde bebek yolcu kapsamında taşıma gerçekleştirilmez ve uçağa kabul edilmezler. Fakat 2-7 günlük bebekler doktor tarafından "uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur.” Yazısı verildiği durumlarda bebek yolcu kapsamında uçuş gerçekleştirmelerine izin verilmektedir.

İki yaşından küçük yolcular için THY refakatçi hostes uygulaması bulunmamaktadır. Ebeveyn veya ebeveyn tarafından atanan bir refakatçi ile yolculuk yapılmasına izin verilmektedir.

Uçuşa kabul edilen bebek sayısı, uçak içerisindeki güvenlik koşulları gereğince belirtilen sayıda olmak zorundadır ve bu kapsamda bütün kabinlerde bebek yolcu kabul edilmektedir.

THY Refakatli Çocuk Yolcular

Türk Hava Yolları kapsamında refakatli çocuk yolcular kapsamında kabul edilecek yolcular kapsamında 2-6 yaş arasındaki yolcular kabul edilmektedir. 7 yaşını doldurmamış yolcular Türk Hava Yolları tarafından refakatçi olmadan kabul edilmemektedir.

Yanında bir ebeveyni veya tanıdığı olmadan uçuş gerçekleştirecek yolcular için Türk Hava Yolları kabin memurlarından birini görevlendirmektedir. Böylece yolculukları sırasında güvenli bir yolculuk gerçekleştirebilmektedirler.

THY tarafından refakatçi eşliğinde çocuk yolcu hizmeti için, uçağın kalkış saatinden 48 saat öncesinde refakate ilişki talep yapılmış olmalıdır. Refakatçi talebi sırasında çocuğun konuştuğu dil belirtilmelidir. Refakatçi talebi sadece çocuğun ebeveyni veya yetkilisi tarafından yapılabilir. Refakatçiye ilişkin bütün masraflar yolcuya aittir ve gerekli prosedür kapsamında gerekli belgeler doldurulup imzalanmalıdır buna ek olarak uçak kalkıncaya kadar beklemesi zorunludur.

İniş sonrasında refakatçi olan memur seyahat eden yolcuyu belirtilen sorumlu kişiye teslim eder ve görevi sona erer.

Refakatsiz Çocuk Yolcular

7-11 yaş aralığında yer alan yedinci yaşını doldurmuş bütün yolcular ebeveyn veya sorumluları tarafından izin verildiği durumlarda THY tarafından çocuk yolcu kapsamında refakatsiz yolculuk edebilmektedir.

Refakatiz çocuk yolcuların seyahat planı sırasında yapılması gereken rezervasyonlarını yaptırmalı ve onaylanması gerekmektedir. Refakatçisi olmadan Türk Hava Yolları ile yolculuk yapacak yolculara uçağa alınma esnasına kadar görevliler eşlik etmektedir ve uçağa alım sırasında uçak kabin amirine teslim edilmektedir.

Uçağın varışından sonrasında havalimanında görevliye yolcu yetki belgesi imzalatılarak teslim edilir ve pasaport, gümrük ve bagaj teslimi gibi tüm işlemler görevliler tarafından tamamlanır ve yetki belgesinde belirtilen kişiye teslim edilir.

Hamile Yolcular

THY uçuş gerçekleştireceğiniz sırada yedi aynı doldurmuş hamilelerden seyahat edebileceğine dair doktor raporu istenmektedir. Yirmi sekiz haftasını doldurmuş bütün hamile yolcuların seyahat edebileceğine dair “uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresinin yer aldığı rapor kapsamında hamile yolcular THY tarafından kabul edilmektedir.

Tek bebeğe hamile kişilerin 28-35 hafta aralıklarında uçuş gerçekleştirmelerine izin verilirken 36 hafta sonrasında doktor raporu olsa dahi THY prosedürü dahilinde uçuşuna izin verilmemektedir.

Ayrıca iki veya daha fazla bebeğe hamile uçuş gerçekleştirecek kişilerin 28-31 hafta arasında aldıkları raporla uçuş yapmasına izin verilirken 32 hafta sonrasında hamilelerin seyahatine izin verilmemektedir.

Alınan doktor raporu seyahatin gerçekleştirileceği tarihte en geç yedi gün önce alınmış olması gerekmektedir. Rapor üzerinde ad, soy ad ve doktorun diploma numarası ile imzası kesinlikle yer almalıdır ve uçuş yapılacak yere göre İngilizce veya Türkçe olmalıdır.

Hasta veya Engelli Yolcu

THY hasta yolcu prosedüründe yer alan konuklar doktor tarafından "uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresinin yer aldığı raporu olanların uçuş gerçekleştirilmesine izin verilmektedir. Alınan rapor uçuş tarihine göre 10 günden eski olmamalı ve raporun dili muhakkak İngilizce veya Türkçe olmalıdır. Bakıma muhtaç hasta yolcular ise sadece refakatçileri eşliğinde uçuş gerçekleştirilmesine izin verilmektedir.

THY Görme ve Duyma Engelli Yolcular

Görme ve duyma engeli bulunan yolcular sağlık raporuna ihtiyaç olmadan uçuş gerçekleştirebilirler. Fakat her iki engele de sahip yolculara THY tarafından refakatçi eşliğinde seyahat etmesine izin verilmektedir.

Engelli yolculara refakat eden köpeklerin uçağa kabulü için uçağın kalkış saatine 48 saat kalana rezervasyon kadar yapılmalıdır ve rehber köpeklere ait sağlık belgeleri ve aşı kâğıtları eksiksiz olarak görevlilere ibraz edilmelidir.

Hareket Kabiliyeti Kısıtlı Yolcular

Hareket kabiliyeti kısıtlı ve ihtiyaçlarını gideremeyen yolcular THY tarafından refakatçi eşliğinde kabul edilmektedir. Sedye ve ek talepler uçağın kalkışından 24 saat öncesinde yapılmalıdır.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda özel durumlara sahip engelli yolcular için özel check-in alanları bulunmaktadır. Uçuş esnasında solunum cihazları, yemek ve ilaç gibi ihtiyaçlar sırasında THY kabin ekibi tarafı yardımcı olmaktadır.

Tekerlekli Sandalye Hizmeti

THY tarafından tıbbı zorunluluğu olmasa da tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duyan yolcular için üç farklı tekerlekli sandalye hizmeti verilmektedir. Merdiven inip çıkabilmeniz ve yürümenize bağlı olarak verilecek olan tekerlekli sandalye talebinizi rezervasyon sırasında belirtmeniz gerekmektedir. Havalimanında tekerlekli sandalye hizmetinden yararlanmak istemeniz durumunda THY tekerlekli sandalye hizmeti size ulaşması sırasında gecikmeler yaşayabilir.

Seyahat planınıza gör farklı hava yolları ile ortak uçuşlarda tekerlekli sandalye hizmeti verilmemektedir.

THY Cenaze Hizmeti

THY Cenaze hizmeti kapsamında Turkish Cargo aracılığı ile hizmet vermektedir. Turkish Cargo kapsamında cenaze kabul işlemi dış hat uçuşlarında tabut ile sevki gerçekleştirilecek cenazeler için tabut metal çinko veya kurşun tabut, sağlam bir ahşap olmalı veya ve çuval / kanvas içerisinde olarak taşınmaktadır.

Tabut içerisinde sevki gerçekleştirilecek bütün cenazeler sağlam ve kapağı kilitlenmiş, çatlağı ve kırığı olmayacak şekilde olmalıdır. Kül halinde sevk edilecek cenazelerde de küllerde sağlam bir şekilde paketlenmiş ve özel kapaklı kap içerisinde kabul edilmektedir. Cenaze taşıma işlemi sırasında rezervasyonunun olması ve onaylanması gerekmektedir. Cenaze tabutu üzerinde Navlun bedelinin ödendiğine dair belge yer almalıdır ve dış hatlardan taşınacak cenazelerde konsolosluk belgesi ve ek olarak ölüm raporu da yer alalıdır. Cenazeler Türkçe ekleriyle beraber sevk edilmelidir.

Uçuş Gerçekleştirmesi Yasak Olan Yolcular

THY tarafından gerçekleştirilecek uçuşlarda, uçuş gerçekleştirmesi yasak olan ve uçuş gerçekleştirilmesine izin verilmeyen yolcular; Elektrikli veya basınçlı cihaz kullanıma zorunlu olanlar, uçuş gerçekleştirilmesine yakın zamanda uçak kapısı henüz açıkken astım krizi geçirenler, doğalı 48 saat olan bebekler, 36 haftalık hamileler ve doktor raporu bulunmayan özel duruma sahip kişiler ve bulaşıcı hastalık taşıdığı tespit edilen kişiler THY tarafından yolculuğa kabul edilmeyen, uçuş gerçekleştirmesi yasak kişiler arasındadır.

THY Bagaj Kuralları

THY yolculuk sırasında konuklarına serbest bagaj hakkı da sunmaktadır. Bu kapsamda yer alan yasaklı eşyaların taşındığı bagajlar kesinlikle kabul edilmemektedir. Kesici ve delici aletler, zehirli maddeler, yanıcı ve patlayıcı içeriğe sahip maddeler bagaj olarak kabul edilmemektedir. Bunlara ek olarak bagaj kapsamında kabul edilmeyen çuval, poşet, bidon gibi eşyalarda THY bagaj kuralları çerçevesinde kabul edilmemektedir. THY bagaj kuralları kapsamında tek bir valizin ağırlığı 32 kilogramı geçiyorsa ve boyutları belirtilen boyutlara uymuyorsa kabul edilmemektedir.

THY Kayıtlı Bagaj

THY kayıtlı serbest bagaj kapsamında uçuş bölgesine ve bilet sınıfına göre belirtilen ağırlıktan fazla olan yurt içi uçuşlarda 6 TL, yurt dışı uçuşlarda ise kilogram başına 3-6 Euro arasında değişkenlik göstermektedir. Kayıtlı bagaj kapsamında Business bilet sahiplerine tanınan serbest bagaj ağırlığı 30 kg, ekonomi sınıfı bilet sahiplerinde bagaj ağırlığı 20, promosyon bilet sahiplerinde ise bagaj ağırlığı 15 kg’dır. Sınıfı fark etmeksizin bütün bebek ve çocuklara tanınan serbest bagaj ağırlığı 10 kg. Yurt dışı uçuşlarında ise Business bilet sahipleri 30 kilogram bagaj hakkı verilirken, Comfort ve Ekonomi sınıfı bilet sahiplerinde ise 20 kilogram bagaj hakkı tanınmaktadır.

THY El Bagajı

THY kapsamında el bagajı kapsamında 8 kilogram ağırlığında ve 55x40x23 cm boyutunda ki bagajlar el bagajı olarak kabul edilmektedir. El bagajları tamamen yolcu sorumluluğunda olup herhangi bir sorun durumunda THY tarafından sorumluluk kabul edilmemektedir.

THY Evcil Hayvan Taşıma Kuralları

Yolcu yanında taşınan evcil hayvanlar serbest bagaj hakkına tabii olmayıp ek ücret alınmaktadır. THY uçaklarında yolcu ve kargo bölümlerinde kedi, köpek ve küçük kuş cinsleri evcil hayvan kapsamında taşınmaktadır. THY ile evcil hayvanınızı taşımak için uçuş saatinden en az 6 saat öncesinde rezervasyon yapılmalı ve onaylatılmalıdır.

Taşınan evcil hayvan taşıma uçak tipine göre farklılık göstermektedir. Sağlık karnesi, aşı kâğıdı ve evrakları tam olmayan ve kötü durumlardaki evcil hayvanlar kabul edilmemektedir. Evcil hayvan ağılığı 8 kilogramdan fazlaysa uçağın kargo bölümünde taşınmaktadır. THY evcil hayvan taşıma ücretleri için THY resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

90(850) 520-2525