0
Onur Air
Onur Air

ONUR AIR HAKKINDA

İstanbul Yeşilköy Atatürk Havalimanında merkezi bulunan Onur Air, 1992 yılından itibaren yurt içi ve yurt dışı uçuşları ile hizmet vermektedir. İç hatlarda 15’den fazla, dış hatlarda ise 25 ülke de 110 dan fazla noktaya uçuş gerçekleştiren hava yolları 29 adet uçak filosu ile hizmet vermeye devam etmektedir.

Onur air uçak bileti almak için en güvenli yol BiletUcuz.com sitemizi kullanmanızdır. Sadece Onur air uçuşlarını sorgulatabileceğiniz gibi tüm havayollarının uçuşlarını da tek ekranda sorgulatabilirsiniz. Böylece en ucuz Onurair uçak biletini çok kısa zamanda ve banka kredi kartlarına taksitli ödeme seçenekleriyle alabilirsiniz.

BiletUcuz mobil uygulamasını telefonunuza yüklediğiniz takdir de Türkiye ‘nin en kolay kullanımı olan uçak bileti mobil uygulamasıyla tanışmış olursunuz. Web sitemizde olduğu gibi mobil uygulamamız da en ucuz bileti en kısa süre de ve kolaylıkla alınabilmesi için tasarlanmıştır. Üstelik dilerseniz mobil uygulama üzerinden aldığınız uçak biletlerini taksitli şekilde ödeyebilirsiniz.

Onur Air Kampanyaları güncel olarak hem BiletUcuz.com hem de sosyal medya hesaplarımızda yayınlanmaktadır.

Onur Air Yolcu Sadakat Programı Onur Extra

Onur Air Hava Yolları ’nı sürekli olarak tercih eden ve uçuş gerçekleştiren konuklarını kapsayan bir programdır. Onur Extra programı kapsamında gerçekleştirilen uçuşlarda kazandığınız mil puanlar ile hediye bilet veya indirimli bilet alabilirsiniz.

Yolcu Kuralları

Onur Air hava yollarından iç hat veya dış hatlara bilet almanız durumunda belirtilen saatler de havalimanında olup check-in işleminizi yaptırmadığınız durumunda uçağa kabul edilmez ve uçuşunuzu gerçekleştiremezsiniz. Onur Air Hava Yolları’ndan rezervasyonunuzu yaptırırken belirttiğiniz bilgiler ile check-in sırasında sizden istenen kimlik bilgileri uyuşmak zorundadır.

Çocuk ve Bebek

0-2 yaş aralığında olan Onur Air yolcuları bebek yolcu kapsamında kabul edilir ve seyahat etmelerine yanlarında sadece ebeveynleri varsa izin verilmektedir. Doğumundan itibaren 48 saatten az bir süre geçmiş bebek yolcular uçağa kabul edilmektedir. 48 saat ve 7 gün arasında bir zamanda uçakta seyahat etmesi istenen bebek yolcu içinse ebeveyni tarafından doktor tarafından onaylı ve imzalı uçakla seyahat edebileceğine dair izin belgesi gerekmektedir. Her bebek yolcunun yanında bir yetişkin refakat etmesi zorunludur ve bir yetişkin en fazla bir bebeğe refakat edebilmektedir.

Refakatçi Yolcular

Tek başına seyahat edemeyen veya seyahat etmesine izin verilmeyen kişilerin yanında zorunlu olarak bulunması gereken kişilere refakatçi yolcu denmektedir. Refakatçı yolcu talebinizi bilet rezervasyonunuz sırasında yapabilir veya uçuşunuzdan 48 saat öncesinde Onur Air ile iletişime geçerek talebinizi yetkililere bildirmeniz gerekmektedir.

Refakatsiz çocuk yolcular

2-12 yaş aralığında, 2 yaşını doldurmuş 13.yaşından gün almamış Onur Air yolcuları çocuk yolcu kapsamında kabul edilmektedir. 3-7 yaş aralığında ki çocuk yolcuların yalnız seyahat etmesine izin verilmemektedir ve refakatçi olarak kabin memuruda verilmemektedir. Bu yaş grubunda yer alan çocukların seyahtinde yanında bir ebeveyn veya kanuni olarak sorumlusu ile beraber Onur Air ile seyahatine izin verilmektedir. 7 yaşını doldurmuş ve 13 yaşından gün almamış, 7-12 arası yaş grubu çocuk yolcuların yalnız seyahat etmelerine izin veren Onur Air, havalimanında Refakatsız Çocuk Formu (UM Formu) doldurulması ve taraflarca imzalanmasını zorunlu tutmaktadır. UM formu yetiştik tarafından doldurulur ve iniş sonrasında çocuğun teslim edileceği kişinin kimlik ve iletişim bilgileri açıkça belirtilmelidir. Refakatsız Onur air çocuk yolculara uçağa kadar eşlik edilir ve uçakda kabin amirine teslim edilir. Havalimanına girişinden ve çıkışına kadar asla yalnız bırakılmaz. Uçak kalkıncaya kadar çocuğun kanuni sorumlusu havalimanından ayrılmamalıdır. Uçağın inişinden sonrasında çocuk sadece UM formunda yer alan kişiye teslim edilir.

Hamile Yolcular

Tek bebek bekleyen Onur Air’de seyahat edecek anne adaylarının 28-35 haftalarında ise “Uçak ile seyahatinde sakınca yoktur” ifadesinin yer aldığı doktor raporu gerekmektedir. 35. Haftadan sonraki haftalarda tek bebek bekleyen anne adayının uçuşuna izin verilmemektedir.

Birden fazla bebek bekleyen anne adaylarının ise 28-32 hafta arası ve 32 hafta dahil uçuşlarda aynı şekilde doktor raporu almaları gerekmektedir. 32. Haftasını doldurmuş anne adaylarının ise 32 hafta sonrasında uçuş gerçekleştirmelerine izin verilmemektedir.

Doktordan alınan ve Onur Air yetkililerine sunulan rapor uçuş tarihi dahil 7 gün eski olabilir. 7 günden önceki raporlar kabul edilmez ve Onur Air uçağına kabul edilmezler.

Hasta ve Engelli Yolcu

Hasta olan kişilerin Onur Air ile seyahatlerinde, "uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ifadesinin yer aldığı doktor tarafından verilen raporları varsa uçağa kabul edilmektedir. Kendi doktorlarından veya havalimanında yer alan doktordan alınabilecek raporlar 10 gün eski olmaması gerekmektedir. Alınan rapor uçulan bölgeye göre İngilizce veya Türkçe olmalıdır.

Uçuş sırasında kendi kişisel bakımını gerçekleştiremeyen ve bakıma ihtiyaç olan kişilerin Onur Air ile seyahatlerine refakatçıları ile beraber izin verilmektedir.

Bulaşıcı hastalığı olan kişiler uçağa kabul edilmemektedir. Hastalık süresi sonrasında hastalığın bulaşma riski bulunuyorsa da yine seyahat edilmesine izin verilmez ancak doktor raporu ile hastalık riskinin olmadığının beyan edilmesi durumunda uçuşuna izin verilmektedir.

Onur Air Sedyeli Yolcu Taşınması

Onur Air Hava Yolları iç ve dış hat seferlerinde sedye ile yolcu taşıma hizmeti vermemektedir.

Oksijen tüpü ve/veya Solunum Cihazı ile Seyahat Edilmesi

Tıbbı bir gereklilik olarak Oksijen Tüpüne ihtiyacı olan bireylere Onur Air kuralları gereği oksijen tüpü temin edilmemektedir. IATA kuralları gereğince de oksijen tüpleri boş, vanası açık olarak uçağın kargo bölümünde taşınmaktadır.

Oksijen tüpüne uçuş sırasında da ihtiyaç duyan yolcular, uçuşundan 72 saat öncesinde Onur air yetkililerine yazılı olarak durumunu ve isteğini bildirmek zorundadır. Havalimanı ekibi tarafından incelenmesi ve “Kabinde kullanılmasında sakınca yoktur” ifadesinin yer aldığı rapor verilen, uçuş sırasındaki basınç farkına dayanıklı oksijen tüpleri uçuşa kabul edilmektedir.

Görme ve Duyma Engelli Yolcular

Görme ve duyma engelli yolcular herhangi bir rapor almaksızın Onur Air ile seyahat edebilirler.

Onur Air hava yolları görme engelli yolcuların yanında yer alan sertifikalı ve eğitimli yardımcı köpekleri ile beraber seyahat etmesine de izin vermektedir. Seyahat edecek rehber köpeğin aşıları tam, temiz ve sağlık karnesinin ve kimliğinin gerekli görevlilere gösterilmesi gerekmektedir. Hem duyma hem görme engeli bulunan Onur Air yolcularının yanında refakatçıları ile beraber seyahat etmelerine izin verilmektedir.

Tekerlekli Sandalye Hizmeti

Onur Air tarafından tekerlekli sandalye hizmeti ücretsiz olarak verilmektedir. Tekerlekli sandalye talebinizi uçuşunuza 24 saat kala Onur Air yetkililerine yazılı veya sözlü olarak bildirmeniz gerekmektedir. Check-in konturlarında görevlilerden istediğini tekerli sandalyelerin temin edilmesinde aksaklıklar meydana gelebilmektedir. Zamanında hizmet alabilmek için yetkilere önceden bilgi vermeniz gerekmektedir.

Evcil Hayvan Taşınması

Onur Air uçak içerisinde evcil hayvan taşıma hizmeti vermemektedir. Sadece görme engelli yolcuların yanlarında yer alan rehber köpeklere izin verilmektedir.

Silah Taşıma Kuralları

Uçak içerisinde herhangi bir nedenle de olsa silah taşınmasına izin verilmemektedir. Sportif amaçlı dahi olsa mühimmat taşınmamaktadır. Ruhsatsız silah taşımak suç olduğundan ruhsatsız silah ile havalimanına girişiniz sırasında kolluk kuvvetleri tarafından gözetim altına alınmaktasınız. Ruhsatlı silah taşınması prosedüründe ise havaalanları girişinde yer alan silah teslim alanına silahınızı teslim edebilir ve havalimanı çıkışında silahınızı teslim alabilirsiniz.

Onur Air Bagaj Kuralları

Onur Air bagaj kuralları kapsamında yanıcı, patlayıcı, kesici, delici, zehirli ve kimyasal maddeler kabul edilmemektedir. Onur Air Hava Yolları da IATA tarafından uygulanan güvenlik kuralları kapsamında eşyalarınızı biletinizde belirtilen miktara kadar ücretsiz olarak taşımaktadır. Biletinizde belirtilen ağırlıktan fazla olan bagajlarınız için kilogram başına 6 TL ücret alınmaktadır.

Bagaj kapsamında bidon, teneke, çuval gibi eşyalar kabul edilmemektedir. Ayrıca bagajınız da kokan veya akışkan malzemelere de izin verilmemektedir. Bagaj kapsamında taşınacak her bir parçanın ağırlığının 32 kilogramı geçmemesi gerekmektedir.

Uçak Altı/ Kayıtlı Bagaj

Check-in sırasında sizden alınan ve uçağın kargo bölümünde taşınan uçak altı/ kayıtlı bagaj kapsamında biletinizin sınıfına göre belirli bir ağırlığa kadar ücretsiz olarak taşınmaktadır. 15 kilogramlık parçalar halinde olması istenen bagajlarda istenilen bagajlardan fazla olması durumunda kilogram başına uçuş bölgesine Onur Air görevlileri tarafından ücret tahsil edilmektedir.

Uçak altı bagajlarında yurt içi uçuşlarda serbest bagaj hakkı 15 kilogram, yurt dışı hat uçuşlarda ise promosyon biletlere tanınan serbest bagaj hakkı 20, esnek biletlere verilen serbest bagaj hakkı 25 kilogram ve ekstra esnek bilet sahiplerinin serbest bagaj hakkı ise 30 kilogram kadardır. Bebek ve çocuk tüm yolcuların iç ve dış hat uçuşlarında serbest bagaj hakkı 10 kilogramdır.

Uçağın altında yer alan ve kilitli olan bagajların güvenlik sebebi ile açılması ve hasar görmesi durumu dışında herhangi bir sorun olduğu durumda bütün sorumluluğu kabul eden Onur Air bagajların üzerinde yolcu isim soy isim ve iletişim bilgilerinin yer alması gerektiğini de özellikle belirtmektedir.

El Bagajı

Uçuş sırasında yanınıza alabileceğiniz eşyaları kapsayan ayakaltında veya baş üstü raflarında taşınabilecek eşyalar el bagajı kapsamında kabul edilmektedir. El bagajlarının ağırlığı 6 kilogramı geçmemeli ve 55x40x23 cm boyutlarında olmaları gerekmektedir. Belirtilen ağırlığı geçen ve boyutları el bagajı olmaya uygun olamayan bagajlar check-in sırasında kontrol edilip uçak altı bagajı olarak alınmaktadır.

El bagajlarının sorumluluğu tamamen yolcuya aittir.

Onur Air, uçak altı bagajlarında güvenlik sebebi ile kilidi açılan veya hasar gören bagajlar dışında bütün sorumluluğu kabul etmektedir.

90(850) 520-2525